Ako vybrať Vans Tenisky na BMX

Vans bola vždy jednou z najobľúbenejších značiek pre skateboarding a v 80. a 90. rokoch s rozširujúcim sa BMX začalo Vansky nosiť aj čoraz viac BMX jazdcov. Dnes už je Vans neodmysliteľnou súčasťou BMX, organizuje svetové eventy ako VANS BMX PRO CUP a za Vansky jazdí množstov porfesionálnych svetoznámych jazdcov ako napríklad legendy Cory Nastazio, Dan Lacey, Ty Morrow, Mark Webb, Alex Donnachie a vlastne veľa ďalších. Medzi nimi aj náš slovák Michal Kovačovič. Títo jazdci potvrdzujú, že Vans Tenisky na pedáloch fungujú, len treba vedieť vybrať tie správne.

1. VANS PRO

 

Kľúčovým označením, ktoré treba sledovať je PRO alebo PRO Classics. Toto označenie rozdeľuje Vansky určené na jazdenie od tých na bežné používanie. Vansky bez označenia PRO sú väčšinou lacnejšie, nie sú stavané na tvrdé zaobchádzanie a hlavne nemajú tlmiacu podrážku ULTRA CUSH a spevnenia DURACAP.

 

Vložka ULTRA CUSH HD

 

ULTRA CUSH HD je extrémne mäkká polyuretánová vložka od Vans, ktorá pohlcuje tvrdé nárazy a chráni tak tvoje chodidlo a hlavne pätu pri tvrdých dopadoch. Vyhnete sa tak prasknutej päte, ktorá sa dlho hojí. Kvalitný materiál zabezpečuje aj vysokú stálosť tvaru, takže aj po jednom či dvoch rokoch používania si podrážka zachováva svoj anatomický tvar. Ďalšou dôležitou vlastnosťou tejto podrážky je jej hrúbka, ktorá je zároveň dostatočne tenká a ostáva ti tak v nohách cit a kontrola nad pedálom. Mám skúsnosti s tvrdými botami, ktoré dobre chránia nohu, ale majú až príliš hrubú podrážku a pri ovládaní bajku som nemal dostatočný cit.

Spevnenie DURACAP

Ďalšie vylepšenie, ktoré majú len Vansky s označením PRO je pridaný materiál v najnamáhanejších miestach a to pridaný pás gumy na špičke a tiež na prednom zvršku hlavne pre zvýšenú pevnosť špičky a tiež pre skejterov, ktorí prednú časť rychlo vydierajú od gripu dosky. Označenie DURACAP býva z vnútornej strany tenisky v spoji boku podrážky:

VANS SK8 HI DURACAP

 

 

2. VÝŠKA TENISKY

 

Druhým dôležitým faktorom pri výbere Vans tenisiek je ich výška. Tá závisí od jazdeckého štýlu jazdca. Všeobecne na bike platí že vyššie tenisky sú lepšie hlavne z hľadiska ochrany členku. Hlavne jazdci, ktorí často robia triky kde púšťajú nohy, hlavne tailwhipy, kde je vlastne teniskou chytaný rám, je vhodné chrániť členok vyššou teniskou, a aj chráničmi na členky. Okrem ochrany členku je dôležité aj jeho spevnenie, ktoré je najlepšie pri modely Vans Sk8 Hi. 

 

Druhým veľmi obľúbeným vyšším modelom je Vans HALF CAB, ktorý patrí do kategórie MID. Taktiež vyberajte jedine model PRO. Výhodou modelu HALF CAB je že má širšie a mäkkšie boky čiže dobre chráni pri nárazoch. Ďalšou veľkou výhodou modelu HALF CAB je viac materiálu a väčšie prešitie semišom (brúsenou kožou) oproti modelu SK8-Hi, čiže vyššia pevnosť.

 

 

3. MATERIÁL

 

Tretím faktorom, ktorý si treba sledovať je materiál, ktorý rozhoduje o pevnosti tenisky, o jej výdrži pri odere, o pevnosti švov a o preidušnosti tenisky. Samozrejme niektoré časti tenisky ako podrážka a vložka nemenia svoj materiál, zvyšok ale áno. Pri Vanskách sa dookola opakujú hlavne 3 materiály – koža, semiš a textília.

CANVAS – Textília – Plátno

Textília je často používaná a jej výhodou je veľká prievzdušnosť a tiež vzhľad. S pevnosťou je to ale horšie a preto sa nepoužíva na najnamáhanejších častiach ako napríklad na špičke. Texília má teiž väčšiu tendenciu trhať sa a párať, nite sa z nej ľahšie vytiahnu, preto odporúčame čo najmenší pomer textílie oproti koži alebo semišu. Mám skúsnmeosti s viacerími botami Vans, ako napríklad Sk8-Hi ktoré držali výborne ale práve v textilnej časti sa začali párať trhať.

SUEDE – Semiš

Semiš si všímam na Vans tensikách asi najčastejšie a je jedným z najlepších materiálov. Je to v podstate brúsená koža, ktorá je najpevnejším materiálom, netrhá sa, nepára sa, nite v nej lepšie držia a je odolnejšia voči oderom a zároveň je aj jemne prievzdušná. Špička Vansiek, päta a pásy kde sa uchycujú šnúrky sú takmer vždy zo semišu. Napríklad tieto Vans Old Skool sú kompletne z brúsenej kože – semišu, len podrážka je gumenná a vnútorná podšívka je textilná.

LEATHER – Koža – Useň

Nebrúsená koža je pri Vanskách používaná menej, kožené Vansky trošku strácajú ten prvý look a preto sa koža používa skôr ako doplnkový materiál. Napríklad legendárny pásik na boku je vždy z nebrúsenej kože a taktiež rôzne doplnkové kúsky ako napríklad kožená časť nad pätou dáva Vanskám šmrnc. Z hľadiska pevnosti kožu tak isto ako aj semiš upednostňujte pred textíliami.

 

 

 

4. ŠPECIÁLNE MODELY

 

Vývoj Vans tenisiek stále napreduje a v poslednej dobe sa objavujú nové modely, ktoré vychytávajú chybyčky a vylepšujú problematické miesta. Vznikajú tak nové vylepšené signature verzie starších modelov alebo úplne nové modely ako model 112 alebo TNT Prorotype. Vans team je plný najlepších svetových BMX jazdcov, ktorí k vývoju Vansiek určite majú čo povedať a na základe ich skúseností sú prispôsobené najnovšie modely.

 

 

Siganture modely jazdca Dakota Roche

Dakota Roche je uznávaný street BMX jazdec a pravidelne od neho vyhádzajú kvalitné siganture modely. Najnovšie od neho vyšiel zaujímavý model SK8-Hi PRO. Samozrejmosťou je ako pre všetky PRO verzie kvalitná podrážka ULTRA CUSH a spevnenie špičky DURA CAP. Navyše najnovšou vychytávkou, ktorú si môžete všimnúť pri viacerých aj skejtových modeloch je potiahnutý pevnejší gumový materiál na hornej strane špičky. Plus všetky nové signature BMX modely majú aj ďalšie gumové spevnenie v bode, kde teniska dochádza ku kontaktu s kľukou na vnútornej strane.

 

Nový model Vans Style 112 PRO

Len nedávno vyšiel nový zaujímavý model Vansiek určených na Skateboarding a BMX pod názvom Style 112. Tento model vyšiel aj v signature verzií od Dakota Roche, čo svedčí o jeho vhodnosti pre BMX. Model má všetky prvky PRO tenieiske aj so spomínanou novou vychytávkou – predĺžené gumové spevnenie na špičke tenisky. Toto spevnenie je veľmi užitočné pri nárazoch špičky a tiež napríklad pri footjamoch.

 

Model 112 vychádza aj vo verzií MID !

 

Vans TNT Advanced Prototype

Nové tenisky Vans TNT Advanced Prototype sú označené ako najprogrsívnejšie vulkanizované skejtové tenisky od Vans. Obasahuje nové gumenné spevnenia na hornej strane špičky a po jej vonkajšom boku, ktorý je najviac namáhaný pri skejtových trikoch. Použité sú kvalitné materiály, brúsená koža a osvedčená gumová Waffle podrážka. Navyše obsahuje úplne nové vložky ULTRA CUSH 3D s ešte premyslenejším tlmením dopadov.

 

 

Takže najbližšie keĎ budete rozmýšľať aké Vans tenisky na BMX si kúpite, spomňte si na tento článok. Veríme že ste sa dozvedeli niečo nové a jazdenie bude o niečo pohodlnejšie, v kvaltiných botách. My sa budeme sanžiť držať v našej ponuke čo najviac modelov vhodných pre BMX o ktorých Vás budeme informovať. RIDERS FOR RIDERS !

 

Na záver niekoľko odporúčaných modelov