História Vans značky

Nie je žiadnym tajomstvom, že Vans je jedna z mála značiek, ktoré si zachovávajú svoju pozíciu na trhu už vyše 50 rokov. Zo svetoznámej siluety Vansov sa pomaly ale isto stal kult obľúbený predovšetkým medzi mladými ľudmi. Už dávno však neplatí, že tieto topánky sú prednostne určené na skejtovanie a preto dnes nie je ničím výnimočné, že pri prechádzke po meste zistíte, že každý druhý či tretí človek má na nohách obuté práve tieto legendárne topánky. 50 ročná história Vans značky hovorí za všetko.

 

Prvé modely tenisiek Vans

 

Všetci Vansy veľmi dobre poznáme. Čo sa však skrýva za menom tejto unikátnej značky? To si už o chvíľu vysvetlíme v nasledujúcom článku. Nič z tohto veľkolepého príbehu by nebolo realitou keby niet Paula Van Dorena – takzvaného otca Vansov. Práve on stál sa veľkou ideou vytvoriť svoj vlastný obchod s obuvou, čo sa mu v spolupráci so svojim bratom a priateľmi podarilo a začali tak písať históriu jednej
z najznámejších a najúspešnejších značiek obuvi na svete.

 

Továreň a prvá predajňa VANS v Kalifornií

 

Úplne prvý obchod v Kalifornii niesol názov Van Doren Rubber Company, kde spočiatku ponúkali svojim zákazníkom iba modely Authentic. Už v prvý deň otvorenia si svoj nový pár tenisiek objednalo až 12 ľudí. Postupne sa tieto modely stali obľúbenými medzi skejtermi, pretože prišlo obdobie, v ktorom sa tento šport najviac rozmáhal. Tomuto faktu pomohol aj syn zakladateľa, ktorý ich rozdával medzi svojimi kamarátmi, medzi ktorými bolo mnoho dodnes známych skejterov.

 

Steve Van Doren syn spoluzakladateľa VANS Paula Van Dorena, vo svojej kancelárií

História Vans - Steve Van Doren

História Vans – Steve Van Doren

 

Neskôr sa s výrazným úspechom začali vyrábať nové modely ako napríklad Era – ktoré navrhol známy skejter a zároveň kamarát syna Paula- Tony Alva. Ďalej to boli taktiež modely Sk8-Hi, Old school či slip ony, ktoré si obľúbili najmä jazdci BMX.

 

Tony Alva – Tvorca modelu ERA

 

Okolo roku 1975 sa z tejto značky stal celosvetový trend, ktorý sa dostal z jedného malého obchodíku v Kalifornii do celého sveta. Neskôr sa však dostali do konkurenčného boja s veľkými spoločnosťami ako Adidas a Nike, ktoré ich postupne ruinovali. Vans stavili karty tiež na výrobu špecializovanej obuvi pre iné športy, čo im však úplne nevyšlo a Paul sa nachvíľu stiahol do úzadia. Počas tohto obdobia nebolo o Vans nič počuť a zamýšľalo sa nad vyhlásením bankrotu. Firma sa dostala do veľkých dlžôb, no nakoniec to Paul vzal všetko pevne do rúk, vyrovnal všetky dlhy a história Vans opäť pokračovala v rozkvete.

Práve vďaka tomu, že sa firma sústredila na to čo im išlo najviac- vyrábať kvalitnú obuv, si táto firma udržuje svoje meno už tak veľa rokov. Okrem toho prispievajú na budovanie a chod skateboardových centier, umeleckých domov a financovali tiež aj viaceré festivaly. Dnes môžeme povedať, že Vans nie je iba symbolom kvalitnej skejtovej obuvi, ale aj symbolom tvrdej práce a plnenia si snov.

 

História VANS Tenisiek v tabuľke

 

 

Galéria výrobného procesu VANS v minulosti

 

 

 

Vyberaj z viac ako 600 Vans tenisiek na jednom mieste !